Vasúttársasági Információs Rendszer VIR
A VIR rendszer segíti a vasúttársaságok adminisztrációs terheinek az egyszerűsítését, az adatnyilvántartás átfogókomplex tárolását és feldolgozását. Az igényelt listák alapján a kapcsolódó folyamatokhoz, rendszerekhez is tud biztosítani adatokat.
A VIR rendszer adatainak a tárolása SQL szerveren történik, ami egy dedikált szerverparkban van elhelyezve 24 órás biztonsági védelemmel. Az adatok interneten keresztül érhetők el a felhasználónak, megrendelőnek. Az elérés gyorsasága természetesen függ a felhasználó internet sávszélességétől is, de elmondható, hogy ha vállalati hálózatot használna a felhasználó a VPN kapcsolathoz képest biztos többszörösen gyorsabban lehet a rendszert használni.
A rendszer egyik alappillére a dolgozói személynyilvántartás. Ugyanis minden elvégzett munkát, szolgáltatást hozzá kel rendelnünk a személyzethez.
A Személynyilvántartó Rendszer (SzR)
A személynyilvántartó rendszer tárolja és elérhetővé teszi a dolgozók általános személyi adatait.
A személynyilvántartó rendszer felső részében az általános személyi adatok vannak megjelenítve. Az alsó felében csoportosítva jelennek meg különféle adatok, így a lakcím adatok, dolgozó gyermekeinek az adatai, iskolai végzettségek adatai, ismétlődő munkaorvosi vizsgálatok adatai, jogosítvány adatok. A rendszerrel folyamatosan listázhatók a különféle lejáró hatósági dátumokhoz tartozó személyek listája. Ezzel elérhető, hogy könnyen legyen figyelhető, kezelhető a dolgozói állomány sarkalatos adatainak az állapota.
Igény esetén könnyen megvalósítható, hogy a képernyőn megjelenített dolgozói adatokhoz előre elkészített Word sablonokba a sablonhoz tartozó dolgozói adatok automatikusan behelyezésre kerüljenek. Például a munkaorvosi vizsgálatra készítendő megrendelő dokumentumok vagy a különféle személyi szerződések nyomtatványok kitöltése automatizálható legyen.
A lakcím, jogosítvány és a munkaorvosi adatoknál a már lejárt adatok rögzítése továbbra is megmarad, hogy könnyen vissza lehessen nézni egy régebbi dátumhoz tartozó állapotot is.
Mivel a dolgozók kilépése után is, bizonyos ideig hatósági ellenőrzéseknél előkerülhetnek olyan közlekedési adatok, ahol a kilépett dolgozót is vizsgálni kell, ezért kilépéseknél a dolgozók adatait nem töröljük, csak inaktív állapotba helyezzük és csak a megfelelő HR felelős képes a dolgozó adatait aktív állapotba helyezni.
A jelenlegi rendszer a vasútműködéshez szükséges személyi adatokat tárolását valósítja meg. Szükség esetén a megrendelőnek megfelelően bővíthetők ezek az adatok például bankszámla adatokkal, vagy társadalom biztosítási, illetve adóhatósági azonosító adatokkal, amit a gazdasági osztályok használnak. Természetesen az általános személyi adatok védelmének megfelelően ezek már csak a megfelelő személyzetnek lesznek láthatóak.
Dolgozói keresés kompetencia adatok alapján
A vasútüzem ágazatban a infrastruktúrák használatánál szükség van hatósági engedélyekre, vizsgákra, amik megléte esetén a személyzet elvégezheti a munkát. Mozdonyvezetők esetén a vonalismeret, illetve a típusismeret megléte a döntő. A következő ábrán látszik ennek a keresési űrlap kialakítása.
A mozdonyvezetői kompetenciák keresése már elkészült, az egyéb vonatkísérők kompetencia nyilvántartása még előkészületben vannak.
A bal oldali űrlaprész felső sávjában adott mozdonytípus kiválasztásával lehet keresni a típusra érvényes vizsgával rendelkező mozdonyvezetőt. Az űrlap tetején a dátum mező az aktuális dátumot mutatja, de ennek módosításával meg lehet nézni, hogy a múltban vagy a jövőben adott napon kinek lesz érvényes vizsgája.
A középső harmadban a vonalismeretre lehet rákeresni. Itt a keresés már összetettebb, mert előfordulhat, hogy a keresett viszonylat több vonalat is érint, ezért ezeket egyesével kell kiválasztani és a keresési feltétel területhez hozzáadni. Maga az eredmény is úgy jelenik meg, hogy a dolgozó neve mellett látszik a vonalismeret pontos viszonylat megadása, mert sűrűn előfordul, hogy a mozdonyvezető nem rendelkezik a teljes vonal ismeretével, vizsgájával.
Az alsó sávban a keresés az előző kettőt egyben figyeli, azaz a típusismeret mellett a felsorolt vonalakat is kötelezővé teszi. Így akár pontos feladatra meg lehet nézni egyszerűen ki alkalmas az elvégzésre.
A tolatásvezetőknél más a helyzet. Itt a rendszerben tárolva lesz az állomások előírása, hogy milyen ismeretek kellenek a munkavégzéshez. A személyzetnél pedig, rögzítve van az adott állomáshoz, hogy milyen vizsgákkal rendelkeznek és azt mikor tették le. A kompetenciák rögzítésével megbízott dolgozó rendszeresen frissíti az állomás adatokat dátummal együtt és akkor a keresésnél egyértelműen kirajzolódik, hogy a személyzet alkalmas-e adott állomáson a munkavégzésre.
Dolgozói kompetencia adatok rögzítése, karbantartása, tanúsítvány kiállítása
A vasútüzem ágazatban a mozdonyvezetőknek nagyon sokrétű vizsgával kell rendelkeznie ahhoz, hogy a vasúti közlekedésben részt vehessenek. Az alapvizsgák mellett 3 évente időszakos vizsgákon is át kell esniük, minden megszerzett modulból. Ezek nyilvántartása komoly adminisztrációt igényel, ezért hasznos egy programozott adminisztrációs felület.
A bal oldali űrlaprészen a mozdonyvezetők vonal és típusismereteinek a vizsgáit tudjuk rögzíteni, karbantartani. A rögzítés logikája a következő:
Kiválasztjuk az aktív dolgozói listából a dolgozó nevét, valamint a vizsga dátumot és az érvényességet beállítjuk. Ezután több opcionális lehetőségünk van:
1· Típusvizsga felvitele
Erre a gombra kattintva a program megvizsgálja, hogy a kiválasztott dolgozó rendelkezik-e rögzített vizsgával a rendszerünkbe (új dolgozó belépésénél még nincs ilyen.) Ilyenkor a megjelenő űrlap felajánlja az összes típusvizsga ismeretet, amit el lehet érni jelenleg a rendszerbe és egyesével ki kell pipálni azokat, amivel ténylegesen rendelkezik a dolgozó. A rendszer csak azokat fogja hozzárendelni a dolgozóhoz, ami kipipálásra került.
Ha a dolgozó rendelkezik már rögzített vizsgával akkor csak azokat a kompetencia adatokat hozza fel az űrlap, amivel rendelkezik. Ott már azt is feltételezi, hogy a megújító vizsga számára sikerült is, és az adminisztráció arról szól, hogy ha valami nem sikerült, akkor abból ki kell törölni a vizsga sikerességet. Felvitelnél csak a sikeres vizsgák rögzítése történik meg és a sikertelen vizsgák pótlása után az egyedi vizsga rögzítést kell választani.
2· Vonalvizsga felvitele
Erre a gombra kattintva a program megvizsgálja, hogy a kiválasztott dolgozó rendelkezik-e rögzített vizsgával a rendszerünkbe (új dolgozó belépésénél még nincs ilyen.) Ilyenkor a megjelenő űrlap felajánlja az összes vonalvizsga ismeretet viszonylattal együtt, amit el lehet érni jelenleg a rendszerbe és egyesével ki kell pipálni azokat, amivel ténylegesen rendelkezik a dolgozó. Ha nem teljes a viszonylat akkor azt pontosítani kell. A rendszer csak azokat fogja hozzárendelni a dolgozóhoz, ami kipipálásra került.
Ha a dolgozó rendelkezik már rögzített vizsgával akkor csak azokat a kompetencia adatokat hozza fel az űrlap, amivel rendelkezik. Ott már azt is feltételezi, hogy a megújító vizsga számára sikerült is, és az adminisztráció arról szól, hogy ha valami nem sikerült, akkor abból ki kell törölni a vizsga sikerességet. Felvitelnél csak a sikeres vizsgák rögzítése történik meg és a sikertelen vizsgák pótlása után az egyedi vizsga rögzítést kell választani.
3· Egyedi típusvizsga rögzítése
Ez a lehetőség típusvizsga rögzítésénél azért jött létre, ha a dolgozó valamilyen új ismeretből alapvizsgát tesz és ezzel bővül a tudásbázisa rögzíthető legyen. Emellett előfordul, hogy az időszakos vizsgán nem mindegyik típusismeretet sikerül megújítani, ezért azokat egy pótvizsga keretében pótolni kell. A pótvizsgák rögzítése is egyedi vizsgarögzítéssel történik.
A gombra kattintva megjelenik egy űrlap, ahol listapanelből ki kell választani a megfelelő típusismeret és az űrlap feltöltése után a rögzítésnél ezek a típusok is rögzítésre kerülnek.
4· Egyedi vonalvizsga rögzítése
Ez a lehetőség vonalvizsga rögzítésénél azért jött létre, ha a dolgozó valamilyen új ismeretből alapvizsgát tesz és ezzel bővül a tudásbázisa rögzíthető legyen. Emellett előfordul, hogy az időszakos vizsgán nem mindegyik vonalismeretet sikerül megújítani, ezért azokat egy pótvizsga keretében pótolni kell. A pótvizsgák rögzítése is egyedi vizsgarögzítéssel történik.
A gombra kattintva megjelenik egy űrlap, ahol listapanelből ki kell választani a megfelelő vonalszámot. A kiválasztás után felajánlja a program a vonalhoz tartozó teljes viszonylat leírását, de ha a dolgozó nem rendelkezik a teljes ismerettel akkor ezt pontosítani kell. Az űrlap feltöltése után a rögzítésnél ezek a vonalak is rögzítésre kerülnek.
5· Dolgozói típusvizsgák karbantartása
Ennek az űrlapnak az a feladata, hogy adott dolgozó típusvizsga adatait egybe tudjuk áttekinteni és ha szükséges mert adminisztrációs hiba történt akkor ezt ezen az űrlapon keresztül kijavítható. Vizsga törölhető, dátumok módosíthatók.
6· Dolgozói vonalvizsgák karbantartása
Ennek az űrlapnak az a feladata, hogy adott dolgozó vonalvizsga adatait egybe tudjuk áttekinteni és ha szükséges mert adminisztrációs hiba történt akkor ezt ezen az űrlapon keresztül kijavítható. Vizsga törölhető, dátumok módosíthatók és a viszonylat is módosítható.
7· Dolgozói típusvizsga adatlap nyomtatása
Időszakonként érdemes a rögzített típusvizsgákat a dolgozóval is összeegyeztetni. Ilyenkor praktikus kinyomtatni egyben az adott dolgozó típusvizsga ismereteit és áttekinthető a dolgozónak a tárolt vizsgák száma. Előfordulhat a rendszerbe, hogy adott dolgozó bizonyos típus és más elméleti vizsgáit nem a vállalat oktatási, vizsgáztató rendszerében teszi le. Ezután előfordulhat az is, hogy szeretné megjeleníteni a rendszerbe ezeket a vizsgákat és egy ilyen alkalommal az egyeztetés lehetőséget ad ezek rögzítésére, pótlására.
8· Dolgozói vonalvizsga adatlapjának a nyomtatása
Időszakonként érdemes a rögzített vonalvizsgákat a dolgozóval is összeegyeztetni. Ilyenkor praktikus kinyomtatni egyben az adott dolgozó vonalvizsga ismereteit és áttekinthető a dolgozónak a tárolt vizsgák száma. Előfordulhat a rendszerbe, hogy adott dolgozó bizonyos vonal vizsgáit nem a vállalat oktatási, vizsgáztató rendszerében teszi le. Ezután előfordulhat az is, hogy szeretné megjeleníteni a rendszerbe ezeket a vizsgákat és egy ilyen alkalommal az egyeztetés lehetőséget ad ezek rögzítésére, pótlására.
9· Típusvizsgák karbantartása
A rendszerben előre rögzítve lettek a hatóság által meghatározott típusok csoportjai, ami alapján a vizsgák is szerveződnek. Ha a hatóság bármilyen módosítást végez a rendszer felhasználója pontosíthatja, frissítheti a típusvizsga listáját.
10·Vonalvizsgák karbantartása
A rendszerben előre rögzítve lettek a hatóság által meghatározott vonalismereti csoportok, ami alapján a vizsgák is szerveződnek. Ha a hatóság bármilyen módosítást végez a rendszer felhasználója pontosíthatja, frissítheti a vasúti vonalak listáját.
Tanúsítvány elkészítése, nyomtatása
Az űrlap középső részén van elhelyezve a tanúsítvány készítő rész. Ezzel a mozdonyvezetők részére kiadandó tanúsítvány nyomtatása készíthető el a rendszer adatai alapján.
Működése egyszerű, kiválasztjuk a dolgozó nevét és a betöltés gombra kell kattintani. Ezután a tanúsítványt tartalmazó Excel munkafüzetet kell megnyitni és a frissítés befejezése után a kész a tanúsítvány csak nyomtatni kell.